wirus komputerowy

Co zrobić gdy komputer jest zainfekowany?

Zawirusowanie komputera nie jest niczym nowym, a wiele osób mierzy się z tym od czasu do czasu. Nie zawsze jednak obecność takiego wirusa jest oczywista i od razu widoczna. Czasem nawet doświadczone osoby mają problem z zauważeniem wirusa, gdy kryje się pośród innych plików. Jak więc chronić swoje dane i jak zapobiegać ich uszkodzeniu przez złośliwe programy? Co powinniśmy robić, gdy okaże się, że na naszym komputerze jest wirus?

Co może świadczyć o zainfekowaniu komputera?

Wiele czynników może wskazywać na to, że na naszym komputerze pojawił się wirus. Wówczas konieczne może być odwirusowywanie systemu w profesjonalnym serwisie. Jednak nie zawsze. Niekiedy możemy poradzić sobie samodzielnie. O tym, że nasz komputer ma wirusa może świadczyć nagłe pokazywanie się na jego ekranie wiadomości lub obrazów. Innym razem symptomem mogą być nagle pojawiające się dźwięki i muzyka, napęd CD-rom, który otwiera się i zamyka z nieznanych przyczyn czy niespodziewane i nagłe uruchamianie się programów na komputerze. Oprócz tego zapora ogniowa może informować, że niektóre aplikacje próbują łączyć się z internetem, choć użytkownik komputera takich działań nie inicjował.

Komputer może zostać zainfekowany nawet przez wiadomość e-mail. Możemy być tego pewni jeśli  znajomi lub współpracownicy twierdzą, że otrzymali wiadomość, pomimo iż na pewno nic nie było wysyłane przez użytkownika. Oprócz tego warto zwrócić uwagę, czy na skrzynce nie pojawia się duże wiadomości bez adresu, nagłówka, czy nadawcy.

Często obecność wirusa jest również sygnalizowana przez powtarzające się błędy i zawieszanie się komputera, może on również znacząco spowolnić przy uruchamianiu programów, może nie ładować się system operacyjny, możliwe jest również znikanie plików i folderów czy też zmiana ich zawartości.

Co robić jeśli komputer nieprawidłowo działa?

Wszelkie nieprawidłowości w działaniu komputera można zwykle naprawić, więc przede wszystkim gdy dostrzeżemy, że coś jest nie tak jak zwykle, nie powinniśmy panikować. Często właśnie działanie w nerwach prowadzi do utraty ważnych danych. W pierwszej kolejności powinniśmy więc odłączyć nasz komputer od sieci internetowej. Również jeśli jesteśmy podłączeni do jakiejkolwiek innej lokalnej sieci, należy się rozłączyć.

Jeśli pojawia się błąd przy starcie i nie możemy uruchomić komputera z dysku twardego, należy spróbować uruchomienia w trybie awaryjnym lub też z zastosowaniem dysku startowego systemu Windows. Następnie, zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań, musimy skopiować wszystkie ważne na zewnętrzny nośnik – może to być płyta CD lub pendrive. W kolejnym kroku musimy skorzystać z programu antywirusowego, jeśli jest on na dysku, to warto przez inny komputer ściągnąć aktualizację i wgrać, a następnie przeprowadzić pełne skanowanie komputera.