mężczyzna trzymający pamięć RAM

Jakie parametry powinien mieć RAM do laptopa?

Pamięć RAM jest jednym z kluczowych elementów dla każdego laptopa. Konieczne jest jednak jej odpowiednie dopasowanie do potrzeb Twoich i posiadanego przez Ciebie urządzenia. Jest to tzw. pamięć tymczasowa, z której korzystasz w czasie wykonywania poszczególnych czynności, których komputer nie musi zapisywać na twardym dysku. Jednak pamięć RAM istotnie wpływa na szybkość działania poszczególnych procesów.

Co powinieneś wiedzieć o pamięci RAM?

Przede wszystkim jeśli szukasz nowego laptopa i wybierasz odpowiednią konfigurację, to warto sprawdzić, czy dany model posiada możliwość rozbudowania właśnie RAM-u. Pamięć może być przylutowana, a to będzie skutkowało tym, że nie można jej podmienić, co znaczy, że za jakiś czas nie da się przyspieszyć pracy komputera. Warto obejrzeć więcej modeli w sklepie komputerowym i porównać ich działanie, przeskakiwać między programami, a przeglądarką, sprawdzić szybkość tych procesów, i czy nam ona odpowiada, bo właśnie za to odpowiada pamięć RAM do laptopa.

Jeśli wybieramy jednak model, w którym uzupełnienie pamięci nie będzie możliwe, to musimy mieć na względzie, aby to co otrzymamy wystarczyło nam na całe życie naszego komputera. Jeśli natomiast pamięci można dołożyć i zależy nam, aby zaoszczędzić, to możemy zdecydować się na mniejszą wartość i w późniejszym czasie dokupić RAM-u. Oczywiście to ile potrzebujemy tego rodzaju pamięci zależy również do wykonywania konkretnej pracy na naszym komputerze.

Jak wybrać odpowiednia ilość RAM-u?

Pamięć RAM odpowiada za procesy na naszym komputerze. To jak szybko przenosimy dane, jak przeskakujemy z programów do przeglądarki, jak szybko uruchamiają nam się poszczególne programy. W związku z tym w przypadku domowego sprzętu służącego jedynie do przeglądania internetu, zwykle nie jest wymagana jego wysoka ilość. Co innego jeśli na komputerze będziemy grać lub jeśli wykonujemy prace związane z projektowaniem, w których liczy się dokładność, wówczas komputer powinien odpowiednio nadążać za naszym rytmem pracy.