szybki komputer

Jak przyspieszyć działanie komputera?

W początkowym okresie użytkowania komputery przeważnie działają bardzo szybko. Z czasem różne czynniki wpływają na to, że operacje wykonywane są coraz wolniej, a użytkownicy próbują zrobić cokolwiek, aby je przyspieszyć. Dlatego właśnie postanowiliśmy podzielić się z wami kilkoma radami, które mogą wpłynąć na działanie waszych sprzętów.

Świadoma instalacja programów

Nowy komputer działa tak szybko, ponieważ nie ma zainstalowanych żadnych programów działających w tle. Podstawą sprawnego systemu jest świadome zarządzanie tym, co się posiada na dysku. Darmowe pobieranie zainstalowało jakąś aplikację? Nie używasz już któregoś programu?  A może z nieznanych przyczyn pojawiają ci się reklamy? Powinieneś badać wszystko, co świadomie lub nieświadomie instalujesz na komputerze – dodatkowe wyszukiwarki, toolbary lub ściągane programy. W przypadku, gdy czegoś nie używasz, usuń to za pomocą panelu sterowania. Nie można jednak odinstalowywać wszystkiego, czego się nie zna. Będą to m.in. sterowniki czy programy do obsługi wybranych urządzeń (myszy, klawiatury, touchpada, kamerki). Jeśli nie jesteś pewien, do czego służą wybrane aplikacje, to po prostu sprawdź to w wyszukiwarce internetowej.

Procesy spowalniające działanie systemu

Aktualnie trwające procesy można zbadać przy pomocy menadżera zadań. Uruchamia się go poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy CTRL+ALT+DELETE. Może się okazać, że jedna z aplikacji znacząco obciąża komputer. Innym sposobem jest przeskanowanie systemu za pomocą antywirusa, systemowego Windows Defender lub innego przeznaczonego do tego programu. Także niektóre darmowe programy do zwalczania wirusów mogą znacząco spowalniać system. Najlepszym sposobem będzie zakup profesjonalnego antywirusa. Bywa również tak, że wirus podszywa się pod przeglądarkę i na pierwszy rzut oka pozostaje niewidoczny. Trzeba wtedy użyć specjalnego programu do jego usunięcia. Dostępne są różne programy do „utrzymywania porządku” w plikach i programach. Niestety, ich jakość jest bardzo różna.

Działanie podzespołów

Mnogość zainstalowanych aplikacji i duża ilość plików może także obciążać dysk. Najlepiej jest zachowywać do 10% wolnej przestrzeni dyskowej. W tradycyjnych dyskach twardych trzeba co pewien czas przeprowadzać defragmentację. Jest to systemowy sposób na uporządkowanie plików, które podczas zapisu ustawiane są w sposób liniowy. Defragmentacji nie wykonuje się w dyskach SSD. Wydajność komputera spada również przez zbyt wysoką temperaturę, która w skrajnych wypadkach prowadzi do wyłączania sprzętu. Najczęstszym problemem jest zbyt duża ilość wciągniętych zanieczyszczeń. Od czasu do czasu trzeba odkręcić obudowę, przeczyścić wentylator i wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze lub karcie graficznej. Niektórzy są w stanie zrobić to sami, inni wolą skorzystać z pomocy serwisu. Działanie może spowalniać także nieodpowiednie dobranie poszczególnych komponentów, które wywołuje skoki napięć. Jednym ze sposobów na poprawę wydajności jest dodanie pamięci RAM. Najpierw jednak trzeba sprawdzić, ile można jej podłączyć do płyty głównej.