Przeciętny użytkownik komputera nie jest w stanie pojąć mnogości cyfrowych zagrożeń, które wykradają dane, niszczą pliki i spowalniają działanie systemu. Z roku na rok cyberprzestępstw jest coraz więcej ze względu na to, że coraz nowe czynności można wykonywać za pomocą komputera. Nie ważne, czy sporadycznie używasz swojego laptopa w domu, czy dzień w dzień wykonujesz poważne operacje na komputerze służbowym. Powinieneś zaopatrzyć się w oprogramowanie antywirusowe.
Darmowe czy płatne?
Podstawowa zasada, która odnosi się do antywirusów, mówi, że lepiej mieć jakiekolwiek zabezpieczenie niż żadne. Jednak darmowe oprogramowanie sprawdza się do pewnego stopnia i bardzo często zależy od świadomości użytkowników. Otwieranie podejrzanych maili, pobieranie plików z nieznanych źródeł, zapamiętywanie haseł do kont, przechowywanie poufnych informacji na komputerze czy nieczytanie regulaminów zwiększa ryzyko dotkliwej straty. Użytkownicy często nie mają świadomości tego, ile istotnych danych przechowują na swoich komputerach i właśnie dlatego powinni płacić za licencję programu chroniącego. Kolejny argument, który za tym przemawia, to coraz nowsze zagrożenia. Wznawiana subskrypcja oznacza ciągłe usprawnianie oprogramowania. Darmowe antywirusy przeważnie są skuteczne tylko na powszechnie znane niebezpieczeństwa.
Wersje podstawowe i rozszerzone
Przy wyborze antywirusa najpierw trzeba sprecyzować swoje potrzeby. Użytkownicy domowi chcą dbać o swoją prywatność – przechowywanie zdjęć i filmów, bezproblemową komunikację czy bezpieczne przelewy bankowe. Niektóre programy oferują dodatkową ochronę tożsamości i transakcji finansowych. Natomiast firmy muszą przede wszystkim zabezpieczyć dane swoich klientów ze względu na unijną dyrektywę RODO.
Kolejnym kryterium jest kompatybilność z wybranym sprzętem i systemem. W przypadku komputerów zazwyczaj jest to Windows, Linux lub Mac OS, a na urządzeniach mobilnych Android, Windows Mobile oraz iOS. Przy wyborze programu antywirusowego trzeba także uwzględnić jego funkcje. W podstawowych wersjach znajduje się skaner oraz monitor. Skaner umożliwia sprawdzanie wybranych plików, katalogów lub programów na życzenie użytkownika, natomiast monitor działa w tle i weryfikuje pobierane pliki, uruchamiane aplikacje i inne wykonywane operacje. W rozszerzonych funkcjach jest mnóstwo opcji, jak np. firewall czy filtracja poczty. Ponadto dostęp do informacji o zagrożeniach może być uzyskiwany tradycyjnie poprzez aktualizację bazy wirusów lub nowocześnie z zawsze aktualnej bazy w chmurze, do której antywirus jest podłączony.
Szybkość i cena
Z zasady antywirus powinien cały czas pracować w tle, a to wiąże się z dużym ograniczaniem mocy obliczeniowej komputera. Jeśli dysponujesz słabszym sprzętem o niskiej ilości pamięci RAM, powinieneś wybrać oprogramowanie, które nie będzie zbyt dużym obciążeniem. Niektóre antywirusy dopasowują się do działania innych programów i pozostają praktycznie niezauważalne. Ostatnim kryterium jest cena. Poza bezpłatnymi antywirusami można znaleźć wersje niedrogie, jak i bardzo zaawansowane. Jeśli nie do końca wiesz, na którą z nich się zdecydować, wybierz licencję podstawową. Przeważnie można bez problemu przejść na wersje droższe z większymi możliwościami lepszymi poziomami ochrony.