Grafika komputerowa jest to specyficzny rodzaj pracy przed komputerem, ponieważ wymusza zakup sprzętu o innych parametrach niż komputery do programowania, grania, czy obsługi codziennych zadań. Ta dziedzina dynamicznie się rozwija, a to wywiera nacisk na użytkowany sprzęt. Jaki więc komputer będzie odpowiedni?
Procesor
Za obsługę wszelkich zadań obliczeniowych odpowiedzialny jest procesor. To on decyduje, jak szybko będą wykonywane czynności związane z edycją grafiki oraz konwersją plików. W przypadku układu niskonapięciowego poważniejsze operacje mogą znacząco się spowalniać. Przy wyborze procesora najważniejsza jest liczba rdzeni i wątków. Rdzenie są to niezależne centralne jednostki obliczeniowe w jednym składniku komputerowym, natomiast wątki przetwarzania określają podstawową kolejność instrukcji, które mogą zostać przetworzone przez jeden rdzeń procesora.
W jednostkach graficznych absolutnym minimum jest 6 rdzeni i 6 wątków, lecz bezpieczniej jest zainwestować w mocniejsze procesory. Wszystko zależy od używanych programów i przeprowadzanych operacji. Klasyczny Adobe Photoshop nie ma dużych wymagań, lecz np. Cinema 4D lub programy do obróbki filmów potrzebują już około 30 wątków. To wymaga zakupu 16-rdzeniowych procesorów, np. Intel Core i9 9960X 3.10 GHz lub Intel Xeon Gold 6242 /2.80 GHz. W zależności od potrzeb grafikom polecane są procesory Intel Core I5, I7, I9 oraz Xeon. Modele firmy Intel z oznaczeniem „K” mają odblokowany mnożnik, co oznacza, że można podkręcić układ w celu zwiększenia wydajności.
Karta graficzna
Kluczowym podzespołem do działania programów graficznych jest karta graficzna, która może przejmować część obliczeń od procesora. Obsługuje ona m.in. czynności związane z modelowaniem 3D oraz cieniowaniem tekstur. Co więcej, jednostka GPU powinna umożliwić podłączenie kilku monitorów. Praca w takim zestawieniu musi przebiegać swobodnie i bez zacinania. Im więcej wyświetlaczy chcemy podłączyć i wyższą rozdzielczość na nich ustawić, tym karta graficzna powinna być wydajniejsza. Zachowanie wysokiej jakości obrabianych materiałów wymaga od grafików pracy w dużych rozdzielczościach. Od Full HD do 4K potrzeba jest pamięć od 256 bit wzwyż. Kolejny istotny parametr karty graficznej to ilość pamięci RAM, która stanowi przestrzeń roboczą procesora GPU.
Do pracy z aplikacjami CAD i DCC są przeznaczone karty graficzne z grupy Nividia Quatro oraz AMD Radeon. Charakteryzują się podwyższoną wydajnością, niższą temperaturą i mniejszym poborem energii. Tego typu karty są doskonałe do renderowania grafik, edycji i montażu wideo oraz pracy w środowisku VR. Warto zaznaczyć, że mają one niższą wydajność w grach ze względu na korzystanie z innych operacji na GPU. W przypadku łączenia kilku kart w stacjach graficznych produkty powinny pochodzić od tego samego producenta. Najlepiej, żeby były identyczne. Kombinowanie nie zawsze daje pożądane efekty.
Pamięć RAM
Na szybkość działania systemu oraz poszczególnych programów wpływa ilość pamięci RAM. Jeśli będzie jej zbyt mało, część obliczeń przejmie dysk, co spowoduje spowolnienie pracy. Programy pakietu Adobe i CorelDRAW wymagają od komputera co najmniej 8 GB. Jednak w podstawowej pracy, która nie wymaga dużego obciążenia, zaleca się 16 GB pamięci typu DDR4, najlepiej o częstotliwości taktowania 2400 MHz lub wyższej. Zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej. Szybko może się okazać, że to, co kupiliśmy, to zdecydowanie za mało.
Dyski
Dysk nie jest tylko narzędziem do magazynowania danych, ponieważ od niego zależy szybkość realizowania wielu zadań, np. dotyczących przenoszenia plików lub ich kompresji. Dyski SSD w porównaniu do talerzowych dysków HDD są szybsze, cichsze i mniej awaryjne. Można je podzielić na dwa rodzaje: SATA i NVME. Większą prędkością wyróżnia się druga grupa, lecz wiąże się to z wyższą ceną. Minimalna wielkość, jaką powinien dysponować grafik, to 250 GB, lecz zaleca się 500 GB. Dyski półprzewodnikowe są znacznie droższe od tradycyjnych dysków twardych. Dlatego w przypadku potrzeby większej ilości miejsca można kupić dysk SSD, na którym będzie zainstalowany system oraz programy graficzne, a także dysk HDD do przechowywania danych. Oprócz wielkości dostępnego miejsca należy sprawdzać szybkość działania. Ze względu na dodatkową odporność na awarie, lepszą transmisję danych i powiększenie całościowej przestrzeni, w stacjach graficznych z wieloma dyskami stosuje się konfiguracje RAID.
Monitor
Grafik musi posiadać bardzo dobry monitor. Większy zakres kolorów i lepszy kontrast dostępne są w egzemplarzach z wyższej półki. Najlepszą jakość oferują monitory IPS, które obejmują pełny zakres RGB. Monitory dla grafików różnią się od tych, które używają gracze. Muszą one być dostosowane do pracy ze zdjęciami i grafikami, a także mieć funkcję kalibrowania kolorów. Jest to ustawienie parametrów pozwalające dopasować kolory na ekranie do barw, które pojawią się po wydruku. Monitor dla grafika powinien charakteryzować się także bardzo wysoką rozdzielczością. Wielu specjalistów pracuje w 4K. Niektóre prace wymagają dużej przestrzeni roboczej. W takich sytuacjach wymagane jest podłączenie kilku monitorów zamiast jednego dużego.
Myszka
Grafik przeważnie pracuje za pomocą myszki. Nie jest to tak znaczący element, jak jednostka centralna i monitor, jednak przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na ergonomiczne położenie w dłoni oraz wysoką precyzję działania. Im większy jest obszar monitora, tym większe DPI będzie potrzebne do szybkiego wykonywania ruchów z jednej krawędzi do drugiej. Myszki często mają dodatkowe przyciski, do których można przypisać wybrane funkcje. Oprócz tradycyjnych urządzeń wskazujących graficy stosują także tablety graficzne, lecz nie przy każdej pracy są one tak samo funkcjonalne. Zdecydowanie mniejsze znaczenie ma klawiatura. W tym przypadku nie ma co przepłacać.
Bezpieczeństwo pracy
Obecnie projekty graficzne przeważnie przesyła się za pomocą chmury. Jeśli w twojej pracy będą potrzebne tradycyjne rozwiązania, powinieneś zadbać o czytnik kart pamięci, DVD R/RW lub BLU-RAY. Tradycyjną formą zabezpieczenia jest zapisywanie projektów. Jednak przy wymagających pracach, które znacząco będą obciążać komputer, zaleca się stosowanie wspomnianej konfiguracji RAID w przypadku używania wielu dysków lub zasilanie awaryjne. Dobry zasilacz UPS wyposażony w akumulatory umożliwi dalszą pracę podczas awarii prądu.
Płynne działanie na specjalistycznych programach graficznych wymaga od komputera dużej mocy obliczeniowej. Co więcej, trzeba mieć na uwadze możliwość rozbudowywania jednostki w przyszłości, ponieważ kolejne wersje programów będą podwyższały wymagania. Choć graficy znają się na programach graficznych i przeważnie wiedzą, jak dużych osiągów potrzebują, to jednak nie zawsze mają odpowiednie umiejętności do tego, by samodzielnie złożyć komputer do pracy. Gotowe stacje graficzne z możliwością umieszczania dodatkowych podzespołów można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz w sklepach stacjonarnych w Gdańsku, Gdyni i Wejherowie.