Komputery składają się z wielu podzespołów, które z różnych przyczyn mogą ulec awarii. Kompaktowa budowa laptopów sprawia, że naprawy i wymiany części są trudniejsze do wykonania niż w tradycyjnej jednostce centralnej. Możliwość przenoszenia sprzętu i używania go na różnych powierzchniach także może być skutkiem awarii. W tym wpisie postanowiliśmy przyjrzeć się najczęściej występującym usterkom w notebookach.
Awaria układu chłodzenia i dysku twardego
Popularność laptopów wynika z tego, że są to kompaktowe urządzenia, na których można pracować stacjonarnie przy biurku, jak i w podróży, na kanapie czy w kawiarni. Sprzęt na stole lub na kolanach powinien działać bez zarzutu, lecz w przypadku położenia laptopa na pierzynę, poduszkę, koc lub inne miękkie materiały narażamy wentylatory na wciąganie większej ilości kurzy i nieczystości. W efekcie zapycha się układ chłodzenia, który powoduje zwiększoną temperaturę pracy. Przeważnie da się to zauważyć poprzez głośne działanie wentylatorów i wydmuchiwanie gorącego powietrza. Nie jest to groźna usterka, o ile możliwe wcześnie zostanie wykryta. Przeważnie wystarczy tylko przeczyszczenie wnętrza.
Bardzo częste noszenie i wożenie laptopa lub przekładanie go z miejsca na miejsce może spowodować uszkodzenie dysku twardego. Wynika to z tego, że jest on zbudowany z ruchomych, mechanicznych części, które z czasem się zużywają. Najlepszym sposobem na uniknięcie tej usterki jest inwestycja w droższy, lecz szybszy i cicho pracujący dysk SSD.
Problemy z bateriami i zawiasami
Bardzo często problemy w laptopach dotyczą baterii. Wynika to z tego, że ogniwa litowo-jonowe z wiekiem stają się mniej efektywne. Bateria będzie działać coraz krócej, aż w końcu zupełnie straci moc. Dłuższą żywotność można uzyskać za pomocą odpowiedniego trybu pracy. Pamiętaj, żeby:
- nie ładować baterii do 100% (można ustawić to w opcjach zasilania),
- kilka razy w tygodniu odłączać laptopa od prądu,
- unikać nagrzewania laptopa,
- stosować energooszczędny tryb pracy.
W przypadku zużycia baterii jedynym rozwiązaniem będzie zakup drugiej. Najlepiej jest kupić oryginalną baterię, bo tańszy zamiennik może wpłynąć na działanie całego komputera.
Konstrukcja laptopa jest wygodna do użytkowania w różnych miejscach. Niestety, częste zamykanie i otwieranie powoduje zużywanie się zawiasów. Może to być widoczne poprzez ułamany plastik, uszkodzenie obudowy, zbyt duży kąt odchylenia, skrzypienie podczas otwierania lub zauważalny opór. Tego typu usterki pojawiają się m.in. przez użycie materiałów gorszej jakości, a to oznacza, że w niektórych modelach zdarzają się częściej niż w innych. W takiej sytuacji najlepiej jest oddać sprzęt do serwisu komputerowego, by przy samodzielnej naprawie nie zniszczyć go jeszcze bardziej.
Zniszczenia spowodowane przez użytkownika
Wiele usterek może powstać przez uszkodzenia mechaniczne powstałe w transporcie, zrzucenie na ziemię czy zalanie laptopa. Pierwszą, która zazwyczaj rzuca się w oczy, jest zniszczona matryca. Mniej problematyczne są tzw. martwe piksele, które przeszkadzają w pracy tylko wtedy, gdy jest ich dużo. Gorzej, jeśli na matrycy pojawiają się całe linie lub plamy zajmujące znaczną część ekranu. Taka matryca nadaje się do wymiany. Silne uderzenie może także złamać obudowę lub uszkodzić klawiaturę. Najczęściej są to wyrwane klawisze. Przeważnie trudno jest dobrać pojedynczy klawisz pasujący do zestawu, lecz nie jest to niemożliwe. Jednak w poszczególnych modelach różne są sposoby ich osadzenia. Zewnętrzne pęknięcia przeważnie nie są tak poważne, jak usterki wywołane w podzespołach. Jeśli laptop nie chce się włączyć, może to oznaczać usterkę karty graficznej, płyty głównej, dysku lub ewentualnie innych części.