dysk

Jak odzyskać utracone dane z komputera?

Podstawą zabezpieczania wszelkich prac na komputerze jest zapisywanie dokonywanych postępów oraz trzymanie ważnych plików w dwóch niezależnych źródłach. Pomimo tego przez niedbałość lub problemy ze sprzętem może dojść o trwałego usunięcia danych z komputera. Jakie są sposoby na ich odzyskanie?

Co zrobić w przypadku usunięcia plików z dysku?

Proces usuwania plików na komputerze powinien być przeprowadzany przez folder kosz ze względu na łatwą możliwość odzyskania danych do czasu ich trwałego usunięcia. W takiej sytuacji wystarczy wejść w ten folder, odnaleźć wybrane pliki i kliknąć opcję „przywróć”. Ponownie znajdą się one tam, skąd zostały skasowane. Jeśli jednak zdarzy się tak, że po plikach nie zostało śladu, najpierw trzeba zaprzestać korzystania z komputera. W przypadku usunięcia danych z pamięci zewnętrznej to na niej nie wolno dokonywać żadnej operacji. Usunięcie jest tak naprawdę ukryciem danych katalogu pliku i oznaczeniem przestrzeni jako wolnej do użycia. Dane nie zostaną stracone, dopóki bloki z przestrzeni dyskowej nie będą czymś nadpisane. Jak łatwo się domyślić, dalsza praca na komputerze może spowodować zajęcie przestrzeni dyskowej poprzez nadpisanie utraconych plików, co zmniejsza szansę na ich odzyskanie. Ryzyko rośnie w przypadku mniejszej pamięci.

Odzyskanie kopii zapasowej

Systemy często sugerują tworzenie kopii zapasowych. Warto korzystać z takiej opcji właśnie przez możliwość nieumyślnego skasowania istotnych danych. Bardzo łatwo można sprawdzić, czy kopie zapasowe zostały wykonywane na naszym komputerze. W systemie Windows 7 należy odnaleźć folder, w którym znajdował się skasowany plik, wejść w opcje i kliknąć polecenie „Przywróć poprzednie wersje”. W Windows 8, 8.1 i 10 trzeba otworzyć dany folder i na pasku u góry kliknąć „Historia”. W ten sposób ukażą się pliki zawarte w kopii zapasowej danego folderu wraz z poprzednimi wersjami, które są oznaczone różnymi czasami i datami. Należy odnaleźć pożądaną wersję i kliknąć „przywróć”. Inne rodzaje systemów mogą wymagać innej procedury do odzyskiwania utraconych danych. Kolejnym, bardziej inwazyjnym sposobem jest przywrócenie systemu do stanu sprzed usunięcia plików. To jednak wiąże się z utratą danych, które zostały stworzone po tym czasie.

Programy do odzyskiwania danych

W Internecie można znaleźć wiele różnych programów do odzyskiwania danych. Są one płatne i darmowe. Nie sposób wymienić ich wszystkich, dlatego skupimy się tu na dobrych radach dotyczących ich używania. Zanim pobierzesz jakikolwiek nieznany program, najpierw dowiedz się, czy w całości jest darmowy, czy jednak bez subskrypcji oferuje tylko wybrane funkcje. Może zdarzyć się tak, że jedne opcje będą dostępne, a za inne trzeba zapłacić. Poczytaj opinie na jego temat, a następnie znajdź znane i legalne źródło. Darmowy program lub strona, z której go pobierasz, mogą zainstalować niepotrzebną aplikację lub toolbar do twojej przeglądarki. Właśnie przez takie detale programy są darmowe i nieraz przysparzają dodatkowych problemów użytkownikom.

Fachowa pomoc serwisu

Wszystkie powyższe sposoby dotyczącą sytuacji, w której dane zostały usunięte przez użytkownika. Może jednak dojść do takich sytuacji jak utrata danych przez uszkodzenie głowicy, talerza, elektroniki lub dużą liczbę bad-sectorów. Dysk przestanie być widoczny przez komputer, każda wykonywana praca będzie utrudniona, a zmniejszona żywotność grozi utratą kolejnych plików w niedalekiej przyszłości. Jeśli doszło do uszkodzenia dysku, boisz się stałej utraty usuniętych plików i nie masz umiejętności do tego, by samodzielnie odzyskać dane, skorzystaj z serwisu komputerowego. W takiej sytuacji zostanie przeprowadzona odpowiednia diagnoza, która pomoże odzyskać dane i ocenić stan wadliwego sprzętu. Samodzielne dłubanie w dysku bez odpowiedniej wiedzy może tylko pogorszyć sprawę, a brak szybkiej reakcji na usunięte pliki grozi doprowadzeniem do sytuacji ich trwałego zlikwidowania z bloków przestrzeni dyskowej.