spam

Jak pozbyć się spamu z maili służbowych?

Spam to po prostu niechciane wiadomości zasypujące skrzynki pocztowe użytkowników Internetu. Reklamy, oferty w postaci broszur czy katalogów mające zachęcić do kupna, wyjazdu, podjęcia jakiejś konkretnego działania. Zajmują miejsce, opóźniają spływ ważnych maili, irytują, ale przede wszystkim mogą być nośnikiem wirusów. Czy można pozbyć się ich całkowicie? Jak ograniczyć napływ niepotrzebnych informacji?

Metody na eliminację spamu

Każda osoba korzystająca ze skrzynki pocztowej może sama zadbać o to, by uprzykrzające życie wiadomości pojawiały się rzadziej. Przede wszystkim nie należy zapisywać się do newsletterów, które są pierwszym krokiem do otrzymywania kolejnych mało ciekawych maili. Warto też korzystać z opcji, jakie dają skrzynki pocztowe na poszczególnych portalach, czyli filtrów zabezpieczających. Większość programów pocztowych daje użytkownikom możliwość dodania wiadomości na tzw. czarną listę lub ustawienia wspomnianego filtra. Niekiedy są one bardzo zaawansowane i naprawdę skuteczne, wymagają jednak stosowanej konfiguracji. Eliminację spamu trzeba kontrolować, ponieważ może się zdarzyć, że na skrzynkę odbiorczą nie trafi mail, który wcale spamem nie jest.

Skrzynki służbowe a spam

Ze spamem walczą również posiadacze skrzynek służbowych, jednak tu zazwyczaj podejmowane są inne działania mające na celu zapobieżenie spływaniu niepotrzebnych maili. Co mogą zrobić przedsiębiorstwa, na co powinny zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że niechciane wiadomości mogą być bardzo często nośnikiem wirusów, a także złośliwych oprogramowań. Tym bardziej warto zadbać, by komputery w firmie były odpowiednio chronione. Jedną z możliwości jest zainstalowanie programu antyspamowego, który rozpoznaje wiadomości śmieci i nie pozwala na ich dotarcie do firmowych skrzynek. Jak działa taki program do firmy? Wychwytuje spam na podstawie analizy treści wiadomości — często zawierają one charakterystyczne frazy, słowa, adresy. W rozpoznaniu spamu spore znaczenie ma też adres IP komputera, z którego jest on wysyłany — jeśli został skategoryzowany jako nadawca spamów, wiadomości z niego nadawane automatycznie ulegają skasowaniu.