pamięć ram

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pamięci do komputera?

RAM, od angielskiego Random Access Memory, to pamięć operacyjna komputera, do której procesor ma bezpośredni dostęp. Nie służy do przechowywania danych, ale to ona odpowiada za bieżące działanie wszystkich uruchamianych programów i gier. Gdy jej wydajność jest zbyt mała, programy i gry działać będą wolno albo też wcale się nie uruchomią. Dlatego tak ważne jest wybranie pamięci dostosowanej do zadań, jakie ma spełniać.

Najczęściej spotykany obecnie typ RAM to DDR4, który wyparł z rynku starsze opcje. W roku 2021 pojawił się już natomiast standard DDR5. Jest efektywniejszy, nie ma co do tego wątpliwości, ale do jego obsługi potrzebne są najnowsze płyty główne i procesory. Minie więc jeszcze trochę czasu, zanim zastąpi RAM DDR4, który – jak łatwo się domyślić – jest dziś też o wiele tańszy. Ale całkowicie wystarczający do codziennego korzystania z komputera.

Ile pamięci RAM potrzebujemy?

Kiedy wybieramy pamięć operacyjną do swojego sprzętu, najważniejszą kwestię stanowi jej pojemność. Jak duża powinna być? To zależy. W przypadku komputera służącego do pracy biurowej, surfowania po internecie i oglądania filmów wystarczy 8 GB. Gdy jednak chcemy uruchamiać nowe gry z zaawansowaną grafiką, 16 GB to absolutne minimum. A przydałyby się 32 GB albo nawet 64 GB, jeśli na wysokich detalach uruchamiać zamierzamy tytuły, które ukażą się dopiero za rok lub dwa.

Wybierając się na zakupy nie zapominajmy też, że pamięć RAM do komputera stacjonarnego znacząco różni się od pamięci RAM do laptopa. Nie da się ich używać zamiennie. Ale w jednym i drugim przypadku RAM możemy kupić w postaci pojedynczego modułu (tzw. kości) albo zestawu modułów. Możliwe jest też dokładanie dodatkowych kości RAM z czasem, trzeba tylko pamiętać, że każda płyta główna dysponuje ograniczoną liczbą miejsc na moduły pamięci. Sprawdźmy więc, jaka to liczba, żeby nie okazało się później, że dokupionej kości jednak nie mamy już gdzie zamontować.