dysk ssd

Różnice pomiędzy dyskiem SSD a HDD

HDD i SSD to dwa rodzaje dysków twardych wykorzystywanych przez współczesne komputery, zarówno te stacjonarne, jak i laptopy. Różnią się od siebie prędkością zapisu i odczytu, pojemnością oraz ceną. Różnice te wynikają z innej budowy i zasady działania, co opisujemy poniżej.

Czym jest HDD?

HDD to skrót od angielskiego Hard Disk Drive, co przetłumaczyć możemy po prostu na „dysk twardy”. To klasyczny rodzaj nośnika danych, wykorzystywany w komputerach od dekad. Jest to dysk magnetyczny z wirującymi talerzami, przy których pracują głowice zapisujące i odczytujące dane. Całość mieści się w obudowach 2,5-calowych albo 3,5-calowych – te pierwsze montowane są zwykle w laptopach, drugie natomiast w sprzęcie stacjonarnym.

Czym jest SSD?

SSD, czyli Solid State Drive, to dysk magazynujący dane na połączonych układach pamięci NAND flash. Nie ma tu więc żadnych wirujących talerzy, z czego wynika szereg zalet tego rodzaju nośników. Są mniejsze (w laptopach można montować je nawet bezpośrednio na płycie głównej) i pracują bezgłośnie. Ale największy atut dysków SDD stanowi to, że zapisywanie i odczytywanie danych jest tutaj co najmniej kilka razy szybsze niż w przypadku dysków HDD. Ma to ogromny wpływ na to, jak długo uruchamia się system operacyjny i poszczególne aplikacje. Jak również na to, ile czasu zajmie wczytywanie nowych poziomów w grach.

Który rodzaj dysku wybrać?

Biorąc pod uwagę treść poprzedniego akapitu, odpowiedź wydaje się być oczywista. Ale jest jeszcze to, o czym wspomnieliśmy we wstępie: cena i pojemność. Otóż wykorzystywane dziś dyski HDD mają od 1 do 8 terabajtów. Natomiast dyski SSD są dwa razy mniej pojemne, a kosztują tyle samo albo więcej. Warto jednak dopłacić, bo szybsze uruchamianie programów naprawdę ułatwi nam pracę z komputerem. Gdy jednak potrzebujemy dodatkowego dysku do przechowywania danych, może to być już większy i tańszy dysk HDD. Tylko nie instalujmy na nim systemu operacyjnego i często używanych aplikacji.