dwa zasilacze awaryjne do komputera

Na co zwrócić uwagę kupując zasilacz awaryjny?

Każdemu użytkownikowi PC zdarzyła się taka sytuacja. W pełnym skupieniu wkładamy w jakąś czynność ogrom wysiłku. Po czym nagle komputer i światło w pokoju gaśnie, a w ciemności wywołanej nagłym przerwaniem dostaw prądu zostajemy tylko my z mieszanką wściekłości i żalu za utraconymi efektami naszej pracy. Bez względu na to czy takie nagłe rozłączenie jest wynikiem przepięcia, awarii czy brakach w dostawach prądu, istnieje sposób na zabezpieczenie owoców naszej pracy przed nagłym brakiem zasilania.

Czym jest zasilacz awaryjny UPS?

UPS to w dużym uproszczeniu bateria stanowiąca alternatywne źródło zasilania dla naszego sprzętu. Jest on zazwyczaj urządzeniem w przybliżeniu wielkości komputera stacjonarnego. UPS jednocześnie wpinamy do sieci elektrycznej i podłączamy do niego zasilanie komputera. Prąd przepływający przez zasilacz utrzymuje baterię w stanie naładowania. W wypadku odcięcia prądu, zasilacz zacznie przekazywać podłączonym do niego urządzeniom energię ze swoich baterii. Warto wspomnieć, że większe modele są w stanie obsłużyć kilka urządzeń. W zależności od modelu zasilacza oraz zużycia energii przez podłączone urządzenia są one w stanie umożliwić kilka – kilkadziesiąt minut pracy, czyli wystarczająco długo, aby bezpiecznie zapisać jej wyniki i wyłączyć sprzęt.

Na co patrzeć przy zakupie

Wybór zasilaczy awaryjnych UPS na rynku jest dosyć spory, dlatego poniżej zamieszczamy listę parametrów na które polecamy w szczególności zwracać uwagę podczas podejmowania decyzji.

  • Aby obliczyć potrzebną moc, należy zsumować moc czynną podłączonych do UPS urządzeń i otrzymany wynik powiększyć o około 20%.
  • Tryb pracy. Zasilacze offline polecane są do zastosowań domowych. W rozwiązaniach biznesowych lepiej postawić na pewniejszy zasilacz online.
  • Pobór mocy. Czyli to jaki procent energii tracimy podczas przepływu jej przez UPS.
  • Stabilizacja napięcia. Wiele modeli oferuje dodatkowo ochronę przed przepięciami. W szczególności polecane przy wrażliwych urządzeniach nieprzerwanej pracy, np. drukarek 3D.
  • Czas przełączenia. Czas reakcji UPS na brak napięcia. Istotna przy wrażliwych urządzeniach.
  • Czas podtrzymania akumulatorowego. Czyli ile minut bateria da radę podtrzymać nasz sprzęt.